اگر مشغول خواندن این مطلب هستید، به احتمال زیاد اینستاگرام شما بلاک شده است و دیگر نمی‌توانید کارهایی مانند فالو، لایک و کامنت گذاشتن را انجام دهید. در این حالت شما با پیغام Action Blocked روبرو خواهید شد. دقت داشته باشید که بلاک شدن در اینستاگرام برای فعالیت‌های اینستاگرامی مثل کامنت گذاشتن است و با تعلیق کامل اکانت (Instagram Suspension) تفاوت دارد.

اما چرا اینستاگرام ما را بلاک می کند و چگونه می‌توانیم از بلاک اینستاگرام خارج شویم؟ امروز قصد دارم به طور کامل در مورد این مسئله صحبت کنم و به ۲ سوال اساسی شما پاسخ بدهم:

1. اینستاگرام چرا یک حساب را بلاک می‌کند؟

2. چگونه می‌توان از بلاک اینستاگرام خارج شد؟

پس اگر مسدودی حساب اینستاگرام، مساله شما هم هست. حتماً این مقاله را تا انتها بخوانید.

 

چرا اینستاگرام ما را بلاک می‌کند؟

اینستاگرام در بسیاری موارد سخت‌گیری‌ دارد. تمام آنها هم به مواردی مربوط می‌شوند که احساس کند شما مشغول اسپم کردن (یعنی تولید اطلاعات هرز و بی‌فایده، ایجاد مزاحمت برای کاربران دیگر یا حتی ساختن اکانت‌های تقلبی و فیک) هستید. وقتی اینستاگرام کوچک‌ترین نشانه‌ای از اسپم را ببیند، یک اکانت را بلاک خواهد کرد. که یعنی دسترسی شما را برای کامنت گذاشتن، لایک کردن یا فالو کردن افراد محدود می‌کند. پس به صورت کلی، پیشنهاد من این است که از فعالیت بیش از حد برای جذب فالوورهای بیشتر یا ارسال پیام‌هایی که ممکن است برای دیگران مزاحمت ایجاد کنند، خودداری نمایید.

توجه داشته باشید که سیستم بلاک Instagram به طور اتوماتیک افراد خاطی را تشخیص می‌دهد و بنابراین گاهی پیش می‌آید که حتی در نتیجه یک اشتباه کوچک و غیر عمدی، اکانت شما مسدود شود. بدترین قسمت این سناریو آن است که هیچ نشانه ای برای اینکه بدانید چرا در اینستاگرام مسدود شده‌اید وجود ندارد. اینستاگرام حتی هشدار یا پیغامی در مورد مسدود شدن به شما نخواهد داد و دلیل آن را هم به شما نمی‌گوید.

بله! همانطور که متوجه شدید، ۱ حرکت اشتباه کافی است تا خشم خدایان اینستاگرام را احساس کنید و هیچ دلیلی هم برای این موضوع به شما داده نمی‌شود. اما لازم نیست نگران نباشید! من در این پست به شما دلایل مختلف بلاک شدن و روش خارج شدن از بلاک اینستاگرام را آموزش خواهم داد.

 

بررسی دلایل مختلف بلاک شدن در اینستاگرام

ابتدا بگذارید به بررسی دلایلی بپردازم که ممکن است اینستاگرام شما را مسدود کرده باشد. با خواندن این دلایل، شما به راحتی می‌توانید از مسدود شدن اکانت خود در اینستاگرام پیشگیری کنید و خیالتان راحت باشد که هیچ‌وقت به مشکلی در این زمینه بر نمی‌خورید. اگر در حال حاضر، اکانت Instagram شما مسدود شده است، سعی کنید دلیل آن را از لیست زیر پیدا کنید و سپس برای رفع بلاک خود، به بخش بعدی مقاله بروید.

 

۱- در اینستاگرام خود پست داشته باشید

خب، ممکن است که شما به تازگی اکانت خود را ایجاد کرده باشید و اکنون امکان لایک و کامنت گذاشتن نداشته باشید. دلیل این موضوع آن است که اینستاگرام شما را به عنوان یک ربات در نظر گرفته، چون هیچ پستی در صفحه خود منتشر نکرده‌اید. پس همیشه هنگام باز کردن حساب، مطمئن باشید که چندین عکس مختلف در پروفایل خود قرار داده‌اید. شاید ۱۰ پست مختلف برای شروع معقول باشید. البته، خواهشاً همه این پست‌ها را به صورت یکباره در صفحه خود قرار ندهید و به مرور زمان آنها را منتشر کنید.

 

۲- اطلاعات حساب خود را تکمیل کنید

آیا پروفایل اینستاگرام خود را کامل نکرده‌اید؟ مثلاً پروفایل شما دارای عکس اصلی یا بیوگرافی کوتاهی نیست؟ پس به احتمال زیاد، اینستاگرام به دلیل ناقص بودن حساب، شما را به عنوان یک ربات (یعنی یک کاربر غیر واقعی) شناسایی کرده است و تصمیم گرفته اکانت شما را مسدود کند. پس بهتر است برای خارج شدن از بلاک اینستاگرام، هر چه زودتر اطلاعات پروفایل خود را کامل کنید.

 

۳- از گذاشتن پست های بی رویه خودداری کنید

آیا به صورت پشت سر هم پست می گذارید؟ پس احتمالاً دلیل بلاک شدن شما همین باشد. اینستاگرام اکانت هایی که پست‌های بیش از اندازه می‌گذارند را به عنوان اسپمر (حسابی که اسپم می‌کند) می‌شناسد و ممکن است آنها را مسدود کند. راه حل ساده است. به طور منظم پست ارسال کنید و عکس های خود را در Instagram  بگذارید. اما از زیاده‌روی کردن خودداری کنید.

 

۴- بیش از حد لایک کردن باعث بلاک می‌شود

لایک بیش از حد پست‌های دیگران هم، قطعا موجب ممنوعیت و بلاک شدن شما می شود. چرا که بسیاری از افراد همه پست ها را لایک می‌کنند تا بیشتر توسط دیگران دیده شوند. طبق قوانین اینستاگرام، شما در یک ساعت حداکثر ۳۵۰ بار مجاز هستید که عکس‌ها و ویدئو‌های دیگران را لایک کنید. پیشنهاد می کنیم برای رهایی از بلاک شدن درInstagram، بیشتر از این حد مجاز لایک نکنید.

 

۵- فالو کردن بیش از حد هم مسدودی می‌آورد

فالو کردن بیش از حد افراد در اینستاگرام هم یک فعالیت اسپم در نظر گرفته شده است و Instagram شما را به عنوان یک ربات شناسایی می‌کند. پس اگر در چند وقت گذشته بیش از حد افراد دیگر را دنبال کرده‌اید، شاید به همین دلیل است که اکانت شما بلاک شده است. در چنین شرایطی، برای حل بلاک اینستاگرام خود، بهتر است از این به بعد، در یک ساعت بیش از ۲۰ نفر را فالو نکنید. تعداد اعمال انجام شده در این شبکه اجتماعی نباید از حد مشخصی در روز تجاوز کند، پس بهتر است این محدودیت را به درستی مدیریت کنید. اکنون متوجه شده‌اید افرادی که با انتشار مطلبی، از دیگران درخواست لایک و کامنت برای رفع بلاک زیر پست‌هایشان می‌کنند، به چه سرنوشتی دچار شده‌اند!

 

۶- تکرار بیش از حد، بلاک شدن در پی دارد!

اگر پست ها، اموجی‌ها و کامنت های شما بیش از حد تکراری باشند، به محض اینکه Instagram متوجه این تکرار شود، به سرعت شما را بلاک می‌کند و اجازه پست گذاشتن یا کامنت دادن را از شما می‌گیرد. اما تا کی؟ هیچ کس به درستی نمی‌داند.

البته طبق گفته کاربرانی که در این زمینه تجربه دارند، اگر شما پیغام Action Blocked را از اینستاگرام دریافت کرده باشید، اینستاگرام از چند ساعت تا چند هفته شما را در حالت مسدودیت نگه خواهد داشت. ما در ادامه این پست، جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

۷- از منشن کردن بیش از حد افراد دیگر پرهیز کنید!

یکی دیگر از مواردی که به بلاک شدن در اینستاگرام منجر می‌شود، منشن (mention) کردن یا خطاب قرار دادن بیش از حد دیگران است. اگر معنی منشن کردن را نمی‌دانید، منظور وقتی است که شما از علامت @ استفاده می‌کنید.

بهتر است که در پست‌ها و کامنت‌های خود، بیش از حد دیگران را mention نکنید. در واقع، اینجا هم همان بحث تکرار و زیاده‌روی وجود دارد. این مساله به خصوص زمانی حائز اهمیّت است که شما افرادی را منشن کنید که در لیست فالوورهای شما نباشند. تا جای ممکن از اینکار پرهیز کنید تا حساب کاربری شما در امنیت باقی بماند. همچنین لازم می‌دانم بگویم که این اتفاق بیشتر زمانی می افتد که عکس شما در رقابت‌های اینستاگرامی برنده شده باشد و بخواهید ازکسانی که به شما تبریک گفته اند، تشکر کنید.

 

۸- از ربات‌های لایک و فالو اینستاگرام با احتیاط استفاده کنید

همانطور که احتمالاً می‌دانید، ربات‌هایی در اینستاگرام وجود دارند که از طرف شما به لایک، فالو و کامنت گذاشتن برای بقیه می‌پردازند. این ربات ها هر چند در افزایش فالوورهای شما بسیار تاثیرگذارند، اما زیاده‌روی در آنها می‌تواند بسیار خطرناک باشد. چون اینستاگرام فعالیت این ربات‌ها را تائید نمی‌‌کند (چون درآمد تبلیغات خود Instagram را کاهش می‌دهند.) پس شما باید با ملاحظه از این ربات ها استفاده کنید.

برای اینکه مطمئن شوید ربات شما هیچوقت باعث مسدودی حسابتان نمی‌شود، به دو مساله دقت کنید. اول اینکه هنگام تنظیم ربات، از زیاد کردن بیش از حد فعالیت آنها خودداری کنید (برای مثال، تعداد معقول لایک، همان ۱۵ یا ۲۰ لایک است). به علاوه رباتی را انتخاب کنید که فعالیت های آن متنوع و طبیعی باشد.

 

9- کپی رایت (حق کپی) را نقض نکنید

بر اساس قوانین اینستاگرام، تمام عکس‌ها و ویدیوهای منتشر شده روی صفحه شخصی‌تان می‌بایست متعلق به شما باشند، در غیر این صورت باید از خالق آن کسب اجازه کرده باشید. در صورتی که می‌خواهید یک فایل چند رسانه‌ای متعلق به فردی دیگر را منتشر کنید، باید یوزرنیم مربوط به صفحه وی را حتما تگ کنید. همچنین باید توضیحاتی درباره این کار در کپشن بنویسید. در صورتی که خالق اثر فاقد صفحه اینستاگرامی است، نوشتن توضیحات کامل در کپشن برای جلوگیری از مسدود شدن اکانت اینستاگرام اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در صورتی که از فایل تصویری یا ویدیوی فرد یا شرکتی دیگر برای اهداف تجاری استفاده می‌کنید، کسب اجازه از صاحب اثر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. نکته مهم درباره ویدیوها، حذف شدن فایل‌های ویدیویی دارای موزیک در صورت نداشتن حق استفاده از آن‌ها است. اینستاگرام بعد از اخطار درباره ویدیوی منتشر شده، آن را از صفحه‌تان حذف خواهد کرد.

اما نتیجه عدم توجه به قوانین کپی رایت در اینستاگرام چیست؟ در صورتی که این اتفاق به سمع و نظر خالق اثر برسد، وی می‌تواند تخلف شما را به اینستاگرام گزارش کند. بخش پشتیبانی شبکه اجتماعی بعد از بررسی، در صورت صحت ادعا، صفحه‌تان را به خاطر عدم رعایت حق کپی بلاک خواهد کرد.

 

10- تصاویر و ویدیوهای خارج از چارچوب قوانین منتشر نکنید

تصاویر و ویدیوهای منتشر شده از اندام برهنه بدن، غیر اخلاقی و جنسی و همچنین محتواهایی که به نوعی خشونتی درونشان مشاهده شده یا خشونت را ترویج می‌دهند، خط قرمز اینستاگرام محسوب می‌شوند. فارغ از هدفتان از انتشار چنین پستی، اینستاگرام در صورت رد کردن خط قرمز آن، شما را بلاک خواهد کرد.

 

11- اعتراضات کاربران منجر به مسدود شدن می‌شود.

ممکن است فردی به هر دلیلی اعم از کینه‌توزی یا مخالفت با افکارتان، در صفحه شما دکمه Report را لمس کرده باشد. در صورت ریپورت شدن توسط یک فرد، در اغلب مواقع اتفاق خاصی رخ نخواهد داد، مگر این که تعداد زیادی اکانت، گزارش تخلف شما را تسلیم اینستاگرام کنند. بعید نیست دشمن یا دشمنانتان با گرد هم آوردن یک ارتش از مخالفان، در پی مسدود شدن اکانت اینستاگرام شما باشند! با افزایش تعداد شاکی‌ها، اینستاگرام دیر یا زود صفحه‌تان را بلاک خواهد کرد.

کاربران می‌توانند به دلایل مختلف، یک صفحه را به عنوان متخلف گزارش کنند. لایک کردن تعداد زیادی پست، توهین به سایر افراد و مقدسات یا انجام درگیری‌های لفظی، انتشار پست‌های نامناسب، تولید اسپم در شبکه اجتماعی و دیگر موارد، از جمله اقداماتی است که به ریپورت شدن توسط دیگران منجر می‌شود. متاسفانه برخی افراد تنها از روی غرض‌ورزی و بدون وجود دلیلی موجه، گروهی از کاربران را گرد هم آورده و به صورت دست جمعی، یک صفحه خاص را به عنوان متخلف گزارش می‌کنند.

 

12- از طریق آی‌پی‌های مختلف به اینستاگرام وارد نشوید

در صورتی که احراز هویت دو مرحله‌ای فعال نشده و به صورت مداوم، از دستگا‌ه‌ها و آی‌پی‌های متفاوت اقدام به لاگین به حساب کاربری‌تان کنید، بلاک خواهید شد. سیستم این کار را با فرض هک شدن اکانت و به منظور تامین امنیت آن انجام می‌دهد. استفاده از فیلترشکن‌های مختلف هم باعث می‌شود آی‌پی شما مکررا تغییر کند و اینستاگرام به فعالیت شما مشکوک شود.

 

13- در نهایت اینکه به قوانین اینستاگرام دقت کنید

نادیده گرفتن قوانین اینستاگرام یکی دیگر از دلایل بلاک شدن شماست. بنابراین از شما می خواهم اگر در مورد ماهیت فعالیت‌های خود شک دارید، حتماً یک بار قوانین اینستاگرام را مطالعه کنید.

 

حالا من برای خارج شدن از بلاک اینستاگرام چکار کنم؟

وقتی که اینستاگرام شما بلاک می شود معمولا ۳ ساعت، تا ۴ هفته طول می کشد (خیلی طولانی است؟ دقیقاً برای همین است که باید مواردی که در بخش قبلی ذکر شد را رعایت کنید) تا مجددا حساب کاربری شما فعال شود. اما چه کاری می توان انجام داد تا این پروسه سریع‌تر انجام شود؟ برای این منظور می‌توانید درخواستی به اینستاگرام بفرستید تا حساب شما را مجددا بررسی کند. چگونه؟ در ادامه، چند روش مختلف برای ارتباط با Instagram را به شما آموزش می‌دهم.

 

۱- ثبت درخواست رفع بلاک اینستاگرام هنگام مشاهده پیغام  Action Blocked

همانطور که گفتیم، زمانی که شما پیغام Action Blocked را دریافت می‌کند، بدان معنی است که حساب شما بلاک شده است. زمانی که این پیغام را دریافت کردید، گزینه Tell Us را فشار دهید تا بتوانید به اینستاگرام در مورد اشتباه پیش آمده بنویسید.

پس از آنکه دکمه Tell Us را فشار دادید، اینستاگرام (به احتمال زیاد از طریق آدرس ایمیل) از شما می‌خواهد اطلاعاتی امنیتی را تکمیل کنید و سپس درخواست می‌کند که عکس خودتان را برایش ارسال کنید تا مطمئن شود شما یک آدم واقعی هستید. پس از ارسال عکس به اینستاگرام، حساب کاربری شما نهایتاً پس از چند روز دوباره فعال می شود.

۲- ثبت درخواست رفع بلاک از طریق بخش تنظیمات

از برنامه اینستاگرام به صفحه پروفایل اینستاگرام‌تان بروید و وارد گزینه تنظیمات یا Options شوید (یعنی همان آیکن چرخ دنده در گوشه سمت راست – بالای صفحه). حالا در صفحه تنظیمات پایین بروید و گزینه Report a Problem  را پیدا و انتخاب کنید. در اینجا شما می‌توانید مسائل مختلف را به Instagram گزارش دهید. از بین گزینه‌ها، مورد Something isn’t Working را انتخاب کنید. حالا فرم را با درخواستی برای رفع بلاک پر کرده و دکمه ارسال را فشار دهید. یک نمونه از متنی که می‌توانید برای اینستاگرام بفرستید در زیر آمده است:

Hi, I’ve noticed that my Instagram account has been suspended. I don’t know the reason for this blockage, but you should know that I’m a real person. Would you please recheck my suspension?

۳- پر کردن فرم وب‌سایت اینستاگرام برای رفع مسدودی

راه حل بعدی که برای شما وجود دارد، این است که به سایت اصلی اینستاگرام مراجعه کنید و فرم گزارش حساب هک شده را تکمیل کنید. در این حالت، شما به Instagram گزارش می‌دهید که حساب شما هک شده است و اکنون توسط شخص دیگری استفاده می‌شود. بنابراین اینستاگرام پس از اطمینان از اینکه شما صاحب واقعی حساب هستید، صفحه شما را از بلاک خارج می‌کند. 

روش های دیگر برای از بین بردن بلاک اینستاگرام

1. بیوگرافی یا bio اینستاگرام خود را ویرایش کنید.

2. اینستاگرام را از روی سیستم عامل گوشی پاک کنید و مجدد نصب کنید. توجه داشته باشید که قبل از پاک کردن برنامه اینستاگرام، از اطلاعات خودتان نسخه پشتیبان تهیه کنید و پسورد را حتما به یاد داشته باشید تا بتوانید مجددا وارد شوید.

3. و البته مطمئن‌ترین راه برای رفع بلاک اینستاگرام: کمی صبر داشته باشید و منتظر بمانید تا اینستاگرام بعد از مدتی، خودش مسدودی شما را از بین ببرد.

 

سخن نهایی

من سعی کردم تمام موارد مختلفی که منجر به بلاک شدن اکانت Instagram می‌شوند و راه‌حل تمام آنها را طی این پست با شما در میان بگذارم. امیدوارم این موارد به رفع بلاک شما کمک کنند. در نهایت از شما دعوت می‌کنم اگر سوال دیگری در مورد این نوشته دارید، یا حتی اگر این مطلب به رفع بلاک شما کمک کرده است، حتماً از طریق بخش نظرات، این موضوع را به من اطلاع بدید. راستی برای نوشتن این مطب از مطالب دو سایت دیدوگرام و گجت‌نیوز استفاده کردم.

 

16 پاسخ

 1. سلام. ممنون از مطالب خوبتون.
  من الان حدود یک ماه هست که هر چند روز یک دفعه توسط اینستاگرام بلاک میشم و هیچ کاری نمیتونم انجام بدم. هیچ کدوم از کارهای اشتباه هم انجام نمیدم . مشکلم اینجاست که با گوشی خودم بلاک میشم ولی با لپ تاپ و یه گوشی دیگه وارد پیجم میشم، بلاک نشدم ومیتونم لایک کنم یا کامنت بگذارم. این اتفاق، دلیل دیگه ای داره؟ بعضی وقت ها هم اپلیکیشن را پاک میکنم و دوباره روی گوشیم نصب میکنم از بلاک خارج میشم. میشه من را راهنمایی بفرمایید؟ چون هر دو روز یک دفعه من بلاک میشم.

  1. سلام
   وقت بخیر
   دلیلش سرعت بالای شما در لایک کردن یا فالو کردن می‌تونه باشه. اگر از ربات یا برنامه‌های جانبی استفاده می‌کنید تنها راهش اینه که یه بار از برنامه خارج بشید (Logout) و دوباره وارد بشید (Login)

 2. سلام
  من الان حدود یک هفته است که بللک هستم.
  و برای من اخطار میاده که 2010.9.4 این امر برداشته میشود.
  ولی برداشته نشده است.
  باید چکار کنم لطفا کمکم کنید

  1. سلام
   در حالی که تاریخ مشخص شده، حداکثر تا پایان اون روز مساله رفع می‌شه ولی اگه برطرف نشد یه بار لاگ‌اوت کنید و دوباره با یوزرنیم و پسورد لاگین کنید. عموما حل می‌شه.

 3. سلام
  من چند روزی هست که در قسمت قلب نمی تونم فعالیت دیگر فالورهایم رو ببینم یعنی در این قسمت فقط فعالیت خودم رو می بینم و کلمه folloming برای من حذف شده و امکان دیدنش رو ندارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   وقت بخیر
   همونطور که اطلاع دارید اینستاگرام یک نسخه واحد نداره و دائما در حال تست ویژگی‌های در بین اکانت‌های مختلف هست. این موردی که شما می‌فرمایید کاملا درسته. از چند نفر دیگه هم شنیدم. ولی عجیب نیست. یکی از تست‌های اینستاگرام هست.

 4. وقت بخیر… من مدتی بود نمیتونستم وارد انفالویاب ها بشم و به اشتباه میگفتن پسوردم مشکل داره.. الان این مشکل حل شده و بعدازمدتهاتونستم انفالویاب رو وصل کنم..ولی اصلانمیتونم ازانفالویاب کسی رو انفالوکنم و میگه این مشکل ازاینستاگرامه که شمارومحدود کرده، درصورتیکه ازاینستاگرام راحت میتونم انفالوکنم…لطفاراهنمایی کنید💜

  1. سلام
   وقت بخیر
   اینستاگرام‌ تاکید داره که هیچ برنامه جانبی‌ای رو نصب نکنید. آنفالویاب‌ها هم از همین دست برنامه‌ها هستند. اگر مسدود شدید، یک بار از حساب‌تون خارج بشید و دوباره وارد بشید. آنفالویاب رو هم پاک کنید و رمزتون رو تغییر بدید.

 5. سلام
  مدت سه ماه میشه در اينستاگرام فعالیت می کنم من یه اکانت شخصی دارم ، از ربات استفاده نمی کنم ، شاید در طول هفته صدتا پست رو هم لايک نکنم و همین طور بیش از ده نفر منو فالو نکنن و من هم دو سه نفر روفالو يا آنفالو نکنم همین طور هر رو سه روز یکبار یک پست ميزارم افراد رو تگ منشن نمی کنم شاید در این سه ماه پنج شش نفر رو و از هشتگ بیش از اندازه استفاده نمی کنم همینطور هیچ پست خلاف مقرارت اينستا از جمله خشونت آمیز تحریک کننده و غیراخلاقی و از این دست نزاشتم و با وجود اینکه فالورام رشد داشتند به همون نسبت تعداد لايک و بازدید از پستهام افزایش داشت ولی یک ماهی هست این روند کاهش پیدا کرده با وجود افزایش فالوور ، تعداد لايک و کامنت کم شده یعنی همون قدری شده که زمانی اصلا فالوور نداشتم ! اون موقع چون از هشتگ استفاده می کردم پستهام حتی بدون داشتن فالوور دیده می شد و لايک می گرفت ! تو این مدت چند بار اينستاگرام چند پست منو تحت عنوان کپی رایت ، بلاک کرد من هم سریعا پست ها رو حذف کردم یکبار هم از تصویری استفاده کردم که صاحب اثر اطلاع داد مربوط به اون و درخواست داد که اسمش رو در پایین پست بیارم من هم این کارو کردم و اون هم به نشانه تایید پست منو لايک کرد حالا نمیدونم واقعا چرا پیج ام اینجوری شده بنظر می رسه پست می زارم دیده نمیشه وقتی هشتگ هایی رو که استفاده می کنم رو دیدم متوجه شدم اکثر پست هام در اون بخش هشتگ که استفاده کردم هم هستند یعنی اینطور نبود که نمایش داده نشن ! بنظرتون مشکل چیه ؟ ممنون

 6. اگه بخاطرع فالو کردن زیاد مسدود شدع باشیمو بخواد رمزمونو عوض کنیم ورمزوفراموش کرده باشیم چ کار کنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *