مایک کرایگر و کوین سیستروم؛ با بنیانگذاران اینستاگرام آشنا هستید؟

مایک کرایگر

مایک کرایگر

مایک کرایگر

مایک کرایگر (Michel “Mike” Krieger) متولد ۴ مارس ۱۹۸۶ در بزرگترین شهر برزیل یعنی سائوپالو است. مایک کرایگر در سال ۲۰۰۴ به آمریکا مهاجرت کرد تا در دانشگاه استنفورد ادامه‌ی تحصیل دهد. پایان نامه‌ی ارشد خود را به این موضوع اختصاص داد که چگونه رابط کاربری می‌توانند همکاری در سطح گسترده را بهبود دهند. او بعد از فارغ‌التحصیلی یک سال و نیمی به عنوان طراح تجربه‌ی کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) در شرکت Meebo که در زمینه‌ی پیام‌رسان‌های فوری فعالیت می‌کرد مشغول بود. مایک، دوران کارآموزی خود را نیز در شرکت ماکروسافت گذراند.

کوین سیستروم

کوین یورک سیستروم  (به انگلیسی kenin systrom york) موسس اینستاگرام (instagram) متولد سال ۱۹۸۳ شهر هلیستون در ایالت ماساچوست امریکا است. مادر او دیان پلز مدیر بازاریابی شرکت Zipcar بود و پدرش داگلاس سیستروم پست معاونت ارشد منابع انسانی کمپانی TJX را در اختیار داشت.

سیستروم در دبیرستان شهر کنکورد ماساچوست درس خواند و در این مدت به واسطه بازی های کامپیوتری به مبحث برنامه نویسی علاقه مند گردید. وی سپس به دانشگاه استنفورد رفت و دوره کارشناسی خود را در رشته علوم مدیریت و مهندسی به پایان رساند. کوین سیستروم در این مدت توانست استعدادهای خود را نشان دهد و به یکی از دانشجویان برتر دانشگاه تبدیل شود. از جمله فعالیت‌های او می‌توان به فعالیت در Odeo یا همان توییتر امروزی را نام برد. طبق گفته‌های خودش به مدت دو سال در کمپانی گوگل نیز فعالیت داشته است.

ظهور اینستاگرام

در سال ۲۰۱۰ در شهر سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا ایده‌ی اینستاگرام شکل گرفت. جالب است بدانید اینستاگرام در ابتدا اینستاگرام نبود! یا بهتر است بگوییم نامی تحت عنوان Burbn  داشت. کوین سیستروم بعد از خروج از گوگل به فکر طراحی خدماتی متشکل از چک-این کردن و نوعی سرگرمی تحت شبکه‌ی اجتماعی افتاد. او طرح اولیه‌ی(portotype) نرم افزار خود را تهیه کرد. نرم افزاری که بعدا همان Burbn نام گرفت. او ایده‌ی خود را با دو سرمایه گذار خطر پذیر (Venture Capital) با نام های Baseline Ventures و  Andreessen Horowitz در یک مهمانی مطرح کرد. بعد از حدود دو هفته سرمایه گذاران مبلغی در حدود ۵۰۰۰۰۰ دلار آمریکا در اختیار کوین و مایک قرار دادند. Burbn  کاربردی شبه به نرم‌افزار foursquer داشت. امکاناتی چون چک-این کردن، بدست آوردن امتیاز، اشتراک گذاری عکس، موقعیت و خیلی امکانات دیگر. اما بعد از مدتی کوین و مایک متوجه شدند که کاربران توانایی تعامل با این نرم افزار پیچیده را ندارند. به همین دلیل تمرکز خود را برای نرم‌افزاری برای به اشتراک گذاری عکس قرار دادند. توسعه‌ی Burbn گامی بود برای خلق اینستاگرام.

اینستاگرام بخشی از ایده‌ی شکل گیری خود را از دوربین‌های ظهور فوری عکس وام گرفته است. شرکت پولاروید(Polaroid) اولین شرکتی است که در تولید این دوربین‌ها قدم برداشته‌است. دوربین‌های پولاروید برای کسانی مناسب بود که نمی‌خواستند وقت زیادی را برای چاپ عکس از دست بدهند و چن روز منتظر دریافت آن بشوند؛ به همین جهت این دورببین‌ها در همان لحظه‌ی ثبت عکس، عکس را ظاهر ‌می‌کردند. همچنین در ابتدا این دوربین‌ها عکس را با نسبت ۱:۱ ثبت و با رنگ و لعاب خاصی چاپ می‌کردند. یعنی همان نسبت‌ اولیه موجود در اینستاگرام.

در سال ۲۰۱۲ اینستاگرام توسط فیس بوک به قیمت یک میلیارد دلار خریداری شد. در برخی مجلات بیان شده است که نیمی از این پول سهم کوین سیستورم بوده است.

 نسخه‌های قبلی اینستاگرام و فیلترهای ویرایش عکس که به نوعی تداعی کننده‌ی همان لعاب دوربین‌های پولاروید است. جالب است بدانید قسمتی از ایده‌ی اینستاگرام در سفر کوین و همسرش به مکزیک شکل گرفته است. همسر کوین بعد از عکاسی کردن از خودشان با موبایل آیفون ۴ متوجه شد که در عکس خیلی خوب به نظر نمی‌رسند. راه حل این مشکل استفاده از فیلترها بود. فیلتری که بتواند نقص‌های عکس را برطرف کند. فیلتر X-pro ll همان فیلتری است که کوین آن را توسعه داد و آن را همچنان در لیست فیلتر ویرایش عکس اینستاگرام می‌بینید.نام اینستاگرام برگرفته از دو کلمه‌ی Instant camera (یعنی همان دوربین‌های ظهور فوری عکس که در بالا گفتیم) و Telegram است.

طی چند ساعت اول انتشار نرم افزار اینستاگرام، بیش از ده هزار بار دانلود شد. طی یک هفته اول این مقدار به چیزی در حدود ۲۰۰ هزار دانلود رسید. رشد و بزرگ شدن اینستاگرام از ابتدای راه‌اندازی تا اکنون بدون توقف ادامه داشته است.

اینستاگرام بعد از انتشار

این نرم افزار پر طرفدار در ابتدا برای تلفن‌های همراه اپل، یعنی آیفون، منتشر شد(ششم اکتبر ۲۰۱۰ به طور رسمی معرفی شد) . و جالب است بدانید نسخه‌ی اندروید آن حدود دو سال بعد(سوم آپریل ۲۰۱۲) در دسترس قرار گرفت. اینستاگرام یک ماه بعد از لانچ شدن توانست یک میلیون کاربر جذب کند و در طول یک سال توانست کاربرن خود را به حدود ۱۰ میلیون نفر برساند. نهایتا در سال ۲۰۱۲، فیس بوک، اینستاگرام را با قیمت یک میلیارد دلار آمریکا با ۱۳ نفر کارمند خرید. با توجه به میزان سهامی که هر کس داشت کوین چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار از این پول را برداشت کرد.

یکی از کلیدهای مشارکت و رشد بر طبق اظهارات مارک زاکربرگ، صاحب فیس بوک، این است که با وجود مالکیت فیس بوک، به اینستاگرام امکان رشد بطور مستقل را داده است و در واقع به کوین سیستروم اجازه‌ی ادامه‌ی رهبری اینستاگرام را داد.

کوین در مصاحبه‌ای با بلومبرگ اظهار داشت که «از جمله مزایای تبدیل شدن به بخشی از فیس بوک این بود که: ما باید با شرکتی جفت می‌شدیم که می‌دانست چگونه رشد کند، فهمیده بود چگونه یک کسب‌وکار را بسازد و دارای یکی ازب هترین تیم‌های مدیریت در حوزه‌ی تکنولوژی است. و ما باید از این امکانات به عنوان منابع خود استفاده می‌کردیم.»

استعفای مایک و کوین از رهبری اینستاگرام

سرانجام در بیست و چهارم سپتامبر ۲۰۱۸ کوین و مایک از سمت خود استعفا کردند. این خبر در وبلاگ اینستاگرام از سوی کوین سیستروم منتشر شد. او در این پست این چنین بیان می‌کند که: «برنامه ما این است که برای بررسی مجدد خلاقیت و حس کنجاویمان کمی به خودمان زمان بدهیم. به منظور توسعه موارد جدید علاوه بر کناره گیری از این سمت باید ایده های الهام بخش را درک کرده و با نیازهای دنیا هماهنگ کنیم».

منبع: سایت پرومی