من، مرتضی چرخ‌زرین، با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفم. مخالفت کنید

گزارش رویداد

در ششمین رویداد «دی‌ام‌تاک» چه گذشت؟

در این پست نکات مطرح شده در ششمین رویداد «دی‌ام‌تاک» رو منعکس می‌کنم که برگرفته از این رشته‌توییت خودم هست. سپهر خادم، بابک بنیادی، محمد معین، محمدرضا ازلی، داوود حکیمی، حمید مجاهدنیا، حامد توفیقی، هیرمند لشکری، محمدامین برقعه‌ای و پویا خجسته سخنرانان این رویداد بودند. پنل اول با موضوع «روابط عمومی برای استارتاپ‌ها: بیهوده یا ضروری؟» با حضور جلال روحانی، سحر افاضلی، مسعود فیاضی، حمید جعفری و امیرحسن موسوی برگزار شد. محسن رفایی، انوش شفیعی، هادی فرنود، بهراد زاری و علی سمر در پنل دوم پیرامون «ضرورت و فواید مارکتینگ آتومیشن برای کسب‌وکارها» گفتگو کردند. آرش برهمند و هادی مرادی هم گرداننده این دو پنل بودند.

پوستر ششمین رویداد دی‌ام‌تاک
پوستر ششمین رویداد دی‌ام‌تاک

 • سپهر خادم:
  جذب یوزر در «کرفس» از طریق دو کانال اصلی صورت گرفته:
  ۱. اینستاگرام ما که اینگیجمنت ریت بالایی داره.
  ۲. ریفرال مارکتینگ
  ***
  در Demonstrative Referral که در کرفس رخ می‌ده کاربر بدون اینکه بخواد کرفس رو پروموت کنه با لاغر شدنش تبلیغ کرفس رو می‌کنه.
  ***
  ریفرال به دو شکل به کرفس کمک کرده:
  ۱. جذب یوزر
  ۲. اعتماد
  ***
  برخی از مخاطبان ما که با کرفس وزن کردند اینفلوئنسر شدند و همین مساله به پروموت شدن ما کمک کرده.
  ***
  ما در اینستاگرام سعی می‌کنیم به مخاطب یه Core Value رو منتقل کنیم: اینکه لاغر شدن فقط با نصب اپلیکیشن ممکن نیست و باید تغییراتی در «سبک زندگی» به وجود بیاد.
  ***
  ما چون می‌دونستیم مخاطبمون دنبال چه محتوایی هست و Core Value رو پیدا کردیم نیازی به اینفلوئنسر نداشتیم و خود آدما پخش کردند محتوا رو.
  ***
  بخشی از محتواهای ما «چالش» هست که از مخاطب خواسته می‌شه یه روتین رو در زندگی‌شون دنبال کنند و این چالش‌ها هم از همون Core Value اومده: با «سبک زندگی» درست می‌تونی لاغر بشی. فرداش میان می‌گن همون چالش رو دوباره برای ما بذارید‌. این یعنی تونستیم «اعتماد» بسازیم.
  ***
  وقتی توی اینستاگرام‌ بتونی با هشتگ اختصاصی آدما رو همراه کنی رسانه‌ت هم بزرگ می‌شه.
  ***
  مهمترین عامل در رشد کرفس «اعتماد» شکل‌گرفته بین کرفس و مخاطب بوده.
  ***
  در کرفس یک «دارایی» وجود داره و این دارایی همون «اعتماد» بین ما و مخاطب هست که به ما کمک کرده با بودجه کم بازاریابی، دو میلیون نصب داشته باشیم.
  ***
  پاسخگویی تلفنی در زمانی که تیم سه نفره داشتیم و اول کارمون بود به ساختن اعتماد بین ما و مخاطب کمک کرد. این زمانی مهم‌تر می‌شه که ما در حوزه «سلامت» هستیم و کلا اعتماد سخت شکل می‌گیره.
  ***
  نگاه ما به VAS فقط یک «سرویس پرداخت» بود. مخاطب حتما باید به رایگان عضو سیستم می‌شد و استفاده می‌کرد، بعد عضو VAS می‌شد. این خودش به شکل‌گیری اعتماد کمک کرد.
سپهر خادم در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
سپهر خادم در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • بابک بنیادی:
  «مسئولیت‌پذیری اجتماعی» و «موفقیت تجاری» در کسب‌وکارهای دیجیتال درست مرزبندی نشده.
  ***
  رویکردهای روانشناختی که الان رایج شده «مسئولیت اجتماعی» رو داره به خود ما برون‌سپاری می‌کنه.
  ***
  رویکرد برخی از کسب‌وکارهای اینترنتی خیلی یکجانبه و سلطه‌گرایانه است. باید نسبت به این مساله آگاه باشیم که چطوری داریم بهش دامن می‌زنیم.
  ***
  مسئولیت اجتماعی فراتر از چهار تا بیلبورد زدنه. مسئولیت اجتماعی تو دل خود بیزینسه. در مسائلی مثل مساله دلار و بلک‌فرایدی دیدیم که کسب‌وکارهای اینترنتی ما که «الگو» هستند سودجویی کردند.
  ***
  درگاه‌های دریافت اطلاعات در اکوسیستم ما به شدت مسمومه. خود رسانه‌های ما تبدیل شدند به بنگاه اقتصادی که همایش می‌ذارن با صندلی‌های VIP و VVIP.
  ***
  من با مایندست نئولیبرالی آموزش دیدم که سلطه جهانی بازار رو ارزش می‌دونه و همه چی رو «کالا» می‌کنه اما از دل خود ماها باید یک جامعه شکل بگیره برای نظارت بر کسب‌وکارهای اینترنتی.
  ***
  تبلیغ می‌زنه «بلیط چارتری شما رو پس می‌گیریم». این «حق» منه. تو داری حق من رو توی «پیام تبلیغاتی» بهم گوشزد می‌کنی؟
  ***
  اگه بخوایم عملکرد موثر داشته باشیم باید نسبت به مفاهیم جامعه‌شناسی مثل «تخیل جامعه‌شناختی» آگاه باشیم چون به واسطه کسب‌وکارهای اینترنتی تاثیر زیادی روی جامعه می‌ذاریم.
  ***
  ما در کشتی‌ای نشستیم به نام «جامعه» که سوراخ شده. همه ما مستاصل شدیم ولی توی هر جایگاهی هستیم بیایم وظیفه اجتماعی‌مون رو درست انجام بدیم.
  ***
  اگه با شکل دادن اجتماع‌های نظارتی مسیریابی درستی به کسب‌وکارهای اینترنتی ندیم چند سال دیگه حلقه‌های قدرتی شکل می‌گیره که نمی‌تونیم جلوشون رو بگیریم.
  ***
  بعضیا که از اکوسیستم ایران رفتند خارج، با منفعت‌طلبی‌هاشون خیلی از آرزوها رو کشتند.
بابک بنیادی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
بابک بنیادی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • محمد معین:
  خیلی از ترندهای مهم جهان در دیجیتال مارکتینگ میان و می‌رن پس نباید تعصبی روشون داشته باشیم. البته که مهمه با شناخت ترندها «فرزند زمانه خودمون باشیم».
  ***
  مارکتینگ یه علم خیلی غنی و قدرتمنده و یکی از زیرشاخه‌هاش دیجیتال مارکتینگه. اگر مارکتینگ ندونید هیچ وقت نمی‌تونید دیجیتال مارکتر خوبی بشید.
  ***
  دیجیتال مارکتینگ همون فریم‌ورک‌های مارکتینگ رو می‌گیره و بعضی از اون‌ها رو ترجمه می‌کنه به دیجیتال.
  ***
  جذب مشتری نزدیک به ۵ برابر نگهداشت مشتری هزینه داره.
  ***
  ما می‌خوایم توجه مشتریان رو جلب کنیم و مهم‌تر اینکه در ادامه اونا رو «بفهمیم». نیازهاشون رو به درستی بشناسیم.
  ***
  دیتا در همه بخش‌های مارکتینگ داره حرف اول رو می‌زنه. مزیت دیجیتال مارکتینگ به نسبت بقیه شیوه‌های بازاریابی شفاف‌تر بودن همین دیتاست.
  ***
  به کمک Unsupervised Machine Learning می‌شه Segmentation خیلی قوی ایجاد کرد و با Supervised Machine Learning می‌شه از نیازها و ترجیحات مخاطبین آگاه شد. با A/B Testing می‌تونید تاکتیک‌ها و استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ‌تون رو بهینه کنید.
  ***
  مجموعه Booking.com مهندسی معکوس روی Google Ads انجام داده که به واسطه اون پول زیادی درآورد‌. در موردش مطالعه کنید.
  ***
  باید وسط راه سفر مشتری بشینیم و با آگاهی از علایق و ترجیحاتش بفهمیم دفعه بعد چطوری می‌تونیم نظرش رو برای خرید جلب کنیم. بخش‌بندی نباید بر اساس اطلاعات دموگرافیک انجام بشه بلکه باید بر اساس «رفتار» مشتری انجام بشه.
  ***
  کشورهای مختلف فرهنگ‌های مختلف دارند. اگه توی بعضی کشورهای شرقی روزی دو تا پوش نوتیفیکیشن نفرستی مخاطب اپلیکیشن رو پاک می‌کنه ولی توی کشورهای غربی این مساله متفاوته.
  ***
  هیچ کس نمی‌دونه Big Data چیه ولی همه فکر می‌کنند بقیه دارند ازش استفاده می‌کنند.
  ***
  از زمانی که مشتری داره «رویاپردازی» می‌کنه کار ما شروع می‌شه. این رویاپردازی کجا صورت می‌گیره؟ آفلاین در کنار دوستان؟ فیس‌بوک؟ اینستاگرام؟ تیک‌تاک؟ ما باید بریم سر راهش قرار بگیریم.
  ***
  مسیری که مشتری طی می‌کنه باید کاملا شناسایی بشه و ما باید در مورد همه مسیر برنامه داشته باشیم. شناسایی نیازهای مخاطب در طول سفر مشتری با استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل Machine Learning انجام می‌شه.
  ***
  همکاری با «برندهای محلی» از کارهایی هست که Booking.com انجام می‌ده چون می‌دونه مسافران با اون برندها تعامل دارند. از طریق اون‌ها، پیام‌ دیجیتالش رو به مخاطب منتقل می‌کنه.
  ***
  استفاده از ویدیو ترندی هست که بوده و هست و خواهد بود. فقط دیوایس عوض شده و رفته سمت Smart Tvها.
  ***
  ما باید مشتری رو بفهمیم و بدونیم مشتری در چه حالتی داره محتوا رو مصرف می‌کنه. سرکاره؟ توی هواپیما؟ اگه اینو بدونیم می‌تونیم پیام رو منتقل کنیم.
  ***
  با تبلیغات گوگل ادز و فیس‌بوک نمی‌تونید «برندسازی» کنید. Booking.com تبلیغات ویدیویی ساخت و با استفاده از «تلویزیون» برندسازی کرد. دیجیتال مارکتینگ باید به «برندینگ» هم توجه کنه.
  ***
  قدرت «محصول» از ترندهایی هست که از گذشته تا امروز تغییر نکرده. مدیر محصول باید تنگاتنگ با دیجیتال مارکتر در ارتباط باشه. اگه مدیر محصول با اطلاعات دیجیتال مارکتینگ نیاز مشتری رو نشناسه کار خوب پیش نمی‌ره.
  ***
  اینفلوئنسرها باید تخصصی در یک حوزه کار کنند تا اعتماد مخاطب رو جلب کنند. شما هم باید به عنوان دیحیتال مارکتر برید سراغ میکرواینفلوئنسرهایی که روی یک حوزه تمرکز کردند.
  ***
  بحران شبکه‌های اجتماعی حتما برای برند شما پیش میاد. اینکه یک نارضایتی پیش میاد و وایرال می‌شه. فقط زمانش مشخص نیست. دیجیتال مارکتر باید در ارتباط تنگاتنگ با PR حواسش به این بحران باشه. در مورد تکنیک‌هاش مطالعه کنید.
  ***
  قبلا همه فکر می‌کردند دیجیتال مارکتینگ یعنی هر چی خلاق‌تر باشی موفق‌تری ولی الان فهمیدیم مساله مدیریت پروژه برای تحلیل دیتا، برگزاری کمپین و … مهم‌تره. در این زمینه مفهوم Marketing Operation شکل گرفت که زمینه مهندسی داره.
محمد معین در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
محمد معین در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • محمدرضا ازلی:
  اگه داخل ایران موندید دو راه براتون هست: اینکه منفعلانه بگید هیچ راهی نمونده یا اینکه حرف بزنید و تلاش کنید. به خانواده‌هاتون و بقیه بگید که قطع شدن اینترنت یه بخشی از اقتصاد کشور و کار ما رو فلج می‌کنه. بعد هم امیدوارانه کار کنید.
محمدرضا ازلی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
محمدرضا ازلی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • داوود حکیمی:
  گزارش فناوری تبلیغات ایران با چه روشی انجام گرفته؟
  اول چند گزارش بین‌المللی و داخلی (کافه بازار، ترندیکس و …) رو مطالعه کردیم. با متخصصین مصاحبه کردیم. و مهم‌تر از همه اینکه با پرسشنامه نظرات افراد صاحب‌نظر رو گرفتیم.
  ***
  اگه می‌خواین در مورد «بازار صنعت تبلیغات» بدونید باید در موارد اقتصادی از جمله «نفت»، «املاک» و «توریست» اطلاع کسب کنید.
  ***
  بازار خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۹ درصدی رو تجربه می‌کنه که به خاطر مساله نفت هست و بر صنعت تبلیغات هم تاثیر گذاشته. «چاپ» رشد منفی ۲۰ درصدی و «تلویزیون» رشد منفی ۸ درصدی رو تجربه می‌کنه ولی صنعت دیجیتال رشد ۵ درصدی داشته.
  ***
  سهم بازار تبلیغات دیجیتال ایران در مقایسه با کل بازار خاورمیانه و شمال آفریقا «۳ درصد» است.
  ***
  کل بازار تبلیغات ایران از ۹۶ تا ۹۸، ۶ درصد کوچک شده است که بخشی از اون به واسطه کاهش نقدینگی بوده اما تبلیغات دیجیتال ۹ درصد رشد داشته.
  ***
  طبق داده‌های تپسل صنعت ویدیو رو به رشده و از سال ۹۷ تا امسال ۱۷ درصد رشد داشته.
  ***
  تخمین زده می‌شه تماشای ویدیو از پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدیو در سال ۹۸، ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته.
  ***
  کاربران ۲۴ تا ۳۵ سال اکثر بازدیدکنندگان پلتفرم‌های ویدیویی مثل فیلیمو رو تشکیل می‌دهند و بعد از اون جوانان ۱۸ تا ۲۵ سال هستند.
  ***
  پیامک، بنرهای تصویری متحرک، بنرهای مولتی‌مدیا HTML، پوش نوتیفیکیشن و پاپ‌آپ محبوب‌ترین فرمت استفاده شده در کمپین‌های ارتباط با مشتری بوده‌اند.
  ***
  محبوب‌ترین مدل پرداخت برای اجرای کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین این موارد بوده‌اند:
  1. CPCV
  2. CPI
  3. CPM
  4. CPO
  5. CPA
  ***
  در تبلیغات موبایل CTR بیشتر متعلق به «ویدیو‌های جایزه‌ای» بوده است.
  ***
  هزینه به ازای هر نصب در بازار از ۷۵۰ تومن تا ۸۰۰۰ تومن بوده است. بیشترین رقابت در این زمینه بین کسب‌وکارهای «رفت‌وآمد» هست.
  ***
  اینستاگرام، تلگرام، آپارات، توییتر، یوتیوب، لینکدین و فیس‌بوک به ترتیب شاخص‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران هستند.
  ***
  ۱۵ هزار نفر شاغل در کسب‌وکارهای تلگرام هستند. بعد از سال ۹۶ درآمد این کسب‌وکارها ۱۵ میلیارد تومن بوده است. سن ادمین‌ها از ۸ تا ۴۵+ سال است.
  ***
  در حال حاضر ۱۰۰۰ اینفلوئنسر، ۴۰۰۰ حساب اینستاگرام‌ و ۵۰۰۰ کانال تلگرامی تبلیغات انجام می‌دن.
  ****
  ادتریس، چابک و متریکس ۴۰ درصد سهم بازار ترکرهای تبلیغاتی رو به خودشون اختصاص دادند.
  ***
  دیجی‌کالا ۵۰ هزار همکار فروش در بازاریابی مبتنی بر «همکاری در فروش» جذب کرده. حدود ۲۶ هزار وبسایت و شبکه اجتماعی در این سیستم هستند و حدود ۲ میلیون کسب درآمد ثبت شده داشته‌اند.
  ***
  عدم رعایت کپی‌رایت و تقلب در تبلیغات چالش‌های اصلی در بازار تبلیغات ایران است.
داوود حکیمی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
داوود حکیمی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • امیرحسن موسوی:
  روابط عمومی قراره پلی باشه بین شکاف‌هایی که به وجود میاد. اگه شکافی بین مردم و حاکمیت باشه، PR باید محلی برای شکل‌گیری «فهم مشترک» باشه.
  ***
  سازمان‌ها باید برای روابط عمومی «دستورالعمل» داشته باشند. در دیجی‌کالا ما دستورالعمل داریم که افراد می‌تونند در شبکه‌های اجتماعی محتوای شخصی تولید کنند ولی مطالب کسب‌وکاری باید با لحن سازمان هماهنگ باشه و تاییدش با تیم روابط عمومی هست.
  ***
  اگه قراره لحن برند ما «شفاف» و «پاسخگو» باشه، برند باید به همه توییت‌ها از وزیر گرفته تا مخاطب عادی پاسخ بده.
  ***
  استارتاپ اولش به روابط عمومی نیاز نداره و بعد که اندازه‌ش بزرگ می‌شه باید روابط عمومی داشته باشه چون با گروه‌های مختلف مثل رسانه‌ها، دولت و بقیه ذی‌نفعان سر و کار داره.
  ***
  یک ترند فعلی روابط عمومی این هست که به جای اینکه یک پیام کلی بدیم، از Personalization استفاده کنیم و جواب‌های شخصی‌سازی شده به پیام‌ها بدیم.
امیرحسن موسوی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
امیرحسن موسوی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • مسعود فیاضی:
  ساختار متغیر استارتاپ‌ها و درک بیشتر از مارکتینگ از جمله مواردی هست که «روابط عمومی» رو در مجموعه‌ها به حاشیه می‌بره. روابط عمومی یک رابطه کوتاه مدت نیست. مسیری هست که باید در بلندمدت ساخته بشه.
  ***
  روابط عمومی ابزار مهمی برای برندینگ هست و برندینگ به توسعه بازار ما کمک می‌کنه.
  ***
  روابط عمومی یک فرآیند زودبازده نیست. باید از ابتدای شروع کار سازمان شروعش کنیم و در طول زمان بسازیمش.
  ***
  در زمان بحران مهم‌ترین کار روابط عمومی «پایش» و «مانیتورینگ» صداهایی هست که منعکس می‌شه تا بتونه به درستی پاسخ بده.
مسعود فیاضی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
مسعود فیاضی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • حمید جعفری:
  برای ارتباط با مخاطب باید تعامل پویا و دوطرفه بسازید و روابط عمومی هست که این اعتمادسازی رو‌ شکل می‌ده.
  ***
  درسته که شاید لازم نباشه یک استارتاپ اول کارش «تیم روابط عمومی» داشته باشه ولی همه باید روابط عمومی رو از روز اول جدی بگیرند.
حمید جعفری در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
حمید جعفری در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • سحر افاضلی:
  کسی که قراره مدیر روابط عمومی باشه باید در سطح استراتژیک صدای تک‌تک اعضای سازمان باشه. در خیلی از مجموعه‌ها «دستورالعمل» مشخص برای روابط عمومی نداریم و هر کدوم از اعضا حرف خودشون رو می‌زنند.
  ***
  حتی استارتاپ‌های ما که تبدیل به Corporate شدند به روابط عمومی نگاه درستی ندارند. نه می‌دونند «پیام اصلی» سازمان‌شون چیه و نه «داستان» خودشون رو ساختند.
  ***
  «در دسترس بودن» یک مزیت برای هر برنده ولی اگه قراره چند روایت از یک داستان بیان بشه این معضل می‌شه.
سحر افاضلی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
سحر افاضلی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • جلال روحانی:
  همیشه همه حق دارند نظر شخصی‌شون رو بیان کنند حتی اگه در بعضی موارد با نظر کسب‌وکاری که دارند باهاش کار می‌کنند متفاوت باشه.
  ***
  آژانس روابط عمومی که بی‌طرف باشه و برای چند کلیک بیشتر کار نکنه به اندازه کافی نداریم. وقتی با چند طرف کار می‌کنند نمی‌تونند کاملا بی‌طرف باشند و این باعث می‌شه کسب‌وکارها خودشون تیم «روابط عمومی» داشته باشند.
جلال روحانی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
جلال روحانی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • حمید مجاهدنیا:
  تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده (Programmatic Advertising) به دو دلیل رشد کرد: یکی به دلیل رشد موبایل و یکی دیگه Header Bidding بود.
  ***
  چالش تقلب، میزان دیده شدن تبلیغ (Viewabilty) و خلاقیت از چالش‌های تبلیغات بودند که با «تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده» بیشتر هم شد.
  ***
  استاندارد OpenRTB باعث می‌شه بازیگران «تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده» بتونند با هم در ارتباط باشند و ورودی و خروجی سیستم مشخص باشه.
  ***
  میزان پاسخگویی به چالش‌ها و گرفتن سهم از تبلیغات آفلاین آینده «تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده» رو تعیین می‌کنه. این تکنولوژی می‌تونه بزرگ‌ترین دستاورد 5S باشه.
حمید مجاهدنیا در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
حمید مجاهدنیا در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • حامد توفیقی:
  اگه بخوایم برای برندها دیجیتال مارکتینگ کنیم اول باید «هدف» و «نیاز» برند رو بفهمیم و اینکه بقیه کانال‌های تبلیغاتی‌شون رو بشناسیم.
  ***
  فعالان حوزه مارکتینگ FMCG دو نکته رو در موفقیت کمپین می‌گن:
  ۱. Top of Mind: توی ذهن مخاطب بالاترین باشید.
  ۲. Available: محصول در نقطه فروش وجود داشته باشه.
  ***
  تصمیم‌گیرنده در مورد خرید محصولات تندمصرف خانم‌ها هستند و ما اونا رو تارگت می‌کنیم.
  ***
  گفته می‌شه تبلیغات نیتیو صددرصد مرتبط با محتوای صفحه است. اما شش تا باکسی که در یک صفحه مرتبط با «یبوست» می‌بینیم عملا اینجوری نیست.
  ***
  در آمار پست اینستاگرام‌ یک اینفلوئنسر علاوه بر اطلاعات دقیق‌تر، بازدید بیشتری هم به نسبت تبلیغات وب می‌گیریم.
  ***
  معیار ارزیابی سولیکو گزارش تحقیقات بازار بعد از برگزاری کمپین هست که به تصمیم‌گیرندگان نشون می‌ده خرج کردن در کانال‌های دیجیتال خوب هست یا نه.
  ***
  رفتار رسانه‌ای مردم در طول برگزاری کمپین لاکتویا نشون می‌ده که فقط ۱۶ درصد جامعه مخاطب ما اصلا از تلویزیون استفاده نمی‌کنند و ۱۶ درصد ۴ ساعت از روز از تلویزیون استفاده می‌کنند. از سمت دیگه ۵۹ درصد مخاطبین ما اصلا بازدیدکننده تبلیغات وب نیستند.
  ***
  فعالیت دیجیتال خیلی سخت‌تر از رسانه‌های ATL مثل بیلبورد و تلویزیون هست‌. چون مردم هنوز اعتبار بیشتری به ATL می‌دن. ضمن اینکه تولید محتوای کمپین دیجیتال خیلی سخت‌تر از ATL است.
  ***
  هزینه هر بار نمایش برای تلویزیون ۷ تا ۲۰ تومنه ولی برای دیجیتال ۲۵ تا ۴۰ تومنه.
  ***
  خلق ارزش در بازاریابی محتوایی در مورد «پوکی استخوان» یکی از مواردی بود که برای شیر غنی‌شده کاله ازش بهره گرفتیم. مجموع فعالیت‌های «کتاب کاله» ورودی خیلی بالایی از سمت گوگل برای ما آورده.
حامد توفیقی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
حامد توفیقی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • هادی فرنود:
  تصوری که در اکوسیستم در مورد ایمیل مارکتینگ وجود داره «اسپم» هست. ما بیشتر درخواست دیتابیس داشتیم توی «پاکت» تا ایمیل مارکتینگ. کاربرد ایمیل اشتباه درک شده. ایمیل مارکتینگ کمک می‌کنه Visitor رو تبدیل به مشتری کنید و مشتری قبلی رو برگردونید.
  ***
  توی «پاکت» امکان دریافت دیتا یا ایونت از طریق ترکرها رو داریم.
  ***
  ما چون در ایران سیستم ایمیل مارکتینگ خوب نداشتیم از دانش این حوزه هم عقب افتادیم. ما سعی کردیم توی «پاکت» پشتیبانی خوبی به مشتریان ارائه بدیم و دانشمون رو همزمان افزایش بدیم.
هادی فرنود در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
هادی فرنود در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • محسن رفایی:
  مدیریت یکپارچه‌سازی ارسال پیام‌ها از کانال‌های مختلف مارکتینگ و خودکار کردن برخی فعالیت‌ها یکی از مهمترین کاربردهای مارکتینگ اتومیشن هست.
  ***
  در تخفیفان Journeyهای مبتنی بر لوکیشن ما بالای ۵ درصد کانورژن دارند.
  ***
  یکی از دغدغه‌های ما برای عدم استفاده از سیستم‌های مارکتینگ‌ اتومیشن امنیت دیتا است و نکته دیگه فیچرهای بیشتر پلتفرم‌های خارجی در مقایسه با داخلی‌ها است.
محسن رفایی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
محسن رفایی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • انوش شفیعی:
  پلتفرم مارکتینگ اتومیشن یک نرم‌افزاره که به کسب‌وکار اجازه می‌ده مشتریان رو بخش‌بندی و ارتباط موثرتری باهاشون برقرار کنند. در ایران webengage.com که یک محصول هندی هست این خدمات رو ارائه می‌ده.
  ***
  CRM یه سیستم برای ارتباط موثر با کاربره و بیشتر توی بیزنس‌های B2B مطرح می‌شه. بیشتر برای Lead Management هست. مارکتینگ اتومیشن‌ها هم یک نوع CRM هستند ولی تفاوتشون اینه که ضمن جمع‌آوری رفتار مخاطب می‌تونید «ارتباط آنی» باهاش داشته باشید.
  ***
  کار مارکتینگ اتومیشن اینه که اینقدر سگمنت‌ها کوچک بشه که عملا با یک کاربر در ارتباط باشیم و تجربه رو براش شخصی‌سازی کنیم.
  ***
  در سرویس‌های خارجی مارکتینگ اتومیشن ما از تجربه‌های بزرگ خارجی‌ها استفاده می‌کنیم ولی در پلتفرم‌های ایرانی این رو نداریم. علاوه بر این AIهای اونا خیلی پیشرفته است ولی ما سعی می‌کنیم اون دانش رو بیاریم داخل ایران.
  ***
  ما در ایران تجربه استفاده درست از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن رو نداریم. همین الان کاری که با این ابزارها می‌کنیم «اسپم» هست. هنوز دانشش رو نداریم.
انوش شفیعی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
انوش شفیعی در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • بهراد زاری:
  ابزار اتومیشن باید به شما کمک کنه رویه‌هایی که خودکار کردید رو مقایسه کنید و بهتون insight می‌ده. نکته دیگه اینکه اتومیشن لزوما مارکتینگ نیست. ممکنه در فرآیند «ارتباط با مشتریان» قرار بگیره.
  ***
  مثلا اگه بعد از نصب، از برنامه من استفاده نکنه، مارکتینگ اتومیشن می‌تونه برای مخاطب پیامی بفرسته که بیا این ویدیو آموزشی رو ببین. نکته دیگه اینکه دیتا رو پایش می‌کنه و می‌تونیم بر اساس اون تحلیل کنیم.
  ***
  وقتی کاربر داره در نقاط مختلف با محصول یا خدمت ما ارتباط می‌گیره، تمام این لحظات «سفر مشتری» هست. با مارکتینگ اتومیشن می‌تونیم ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کنیم.
  ***
  هزینه‌ای که برای جذب مخاطب جدید می‌کنیم زیاده. حالا باید به این مخاطب یه حس خوب بدیم و اعتمادش رو جلب کنیم. مارکتینگ اتومیشن کمک می‌کنه در طول مسیر ارتباط بهتری باهاش برقرار کنیم و حفظش کنیم به جای اینکه هزینه بالا برای جذب یوزر جدید بدیم.
  ***
  سگمنت کردن مخاطبین و انجام دادن Action در زمان‌های مختلف از مزایای ابزارهای مارکتینگ اتومیشن هست.
  ***
  تجربه مارکتینگ اتومیشن رو ما باید از دیتایی کسب کنیم که از کسب‌وکارهای خودمون و ابزارهای ایرانی بدست میاریم.
بهراد زاری در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
بهراد زاری در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • علی سمر:
  تمام تلاش مارکتینگ اتومیشن اینه که از طریق Journeyها اینقدر ارتباط خوبی با مخاطب بگیره که «اعتماد» افراد رو به کسب‌وکار جلب کنه.
  ***
  استفاده از مارکتینگ اتومیشن فراتر از کسب‌وکارهای دیجیتال هست. حتی بقیه کسب‌وکارها مثل فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم به افزایش Life Time Value فکر می‌کنند و مارکتینگ اتومیشن به این مساله کمک می‌کنه.
علی سمر در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
علی سمر در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • هیرمند لشکری:
  ما در ایران Silicon Tehran داریم. لازمه به جای کپی-پیست، از تجربه بقیه کشورها در استفاده از دیتا الهام بگیریم.
  ***
  الان مسأله سرعته. هر کسب‌وکاری که بتونه با سرعت بیشتری از دیگران از دیتاش استفاده کنه و وفادارسازی مخاطب رو سریع‌تر انجام بده برنده است.
  ***
  مسئولیت ما در دیجیتال مارکتینگ در سه زمینه «Branding» ،«Offer» و «Performance» پررنگه.
  ***
  یکی از نکات مهم در «بازاریابی عملکرد» نداشتن «برنامه‌ریزی کمپین» هست. باید تا دوازده ماه بعد رو برنامه‌ریزی کنید برای کمپین‌هاتون.
  ***
  کلمات «دیجی‌کالا» و «هایپر استار» رو در گوگل ترندز زدم و خروجی رو در یک تقویم فارسی وارد کردم. به راحتی می‌شه فهمید که در طول سال چه اتفاقاتی برای این کمپانی‌ها رخ داده. این خیلی کمک می‌کنه که شما در ۱۲ ماه بدونید چه کمپین‌هایی داشته باشید.
  ***
  کل دیتای شما نمی‌تونه بگه چه اتفاقی افتاده. باید دیتاتون رو بخش‌بندی کنید و این بخش‌ها رو با هم مقایسه کنید.
  ***
  گروه‌بندی دیتا بر اساس هزینه یکی از روش‌ها برای پاسخگویی به انتظارات کسب‌وکار است. این گروه‌ها می‌تونه در بخش‌های «عملکرد»، «تخفیف‌ها» و «برندینگ» باشه.
  ***
  Cobranding Partnership رو باید به سمتی پیش ببریم که بازی برنده-برنده باشه.
  ***
  برای «قیمت‌گذاری» باید با تیم محصول صحبت کنید که همه اون فیچرهایی که برای کد تخفیف می‌خواین براتون مهیا کنند. مثلا بر اساس شهر، دسته‌بندی محصول و … . حتما باید تخفیف‌ها رو Segment کنید.
  ***
  ابزارهای ایرانی علاوه بر کم کردن هزینه‌ها بیشتر متناسب با فرهنگ سازمانی شما است. ارتباطات بهتری با بخش پشتیبانی این سیستم‌ها هم می‌تونید داشته باشید چون می‌تونید مستقیما باهاشون جلسه بذارید.
  ***
  برند شخصی‌تون رو بسازید و همیشه رزومه بروز داشته باشید. روی تایتل‌ها تمرکز نکنید و به مسئولیت‌ها توجه کنید. اطلاعات‌تون رو با بقیه به اشتراک بذارید.
هیرمند لشکری در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
هیرمند لشکری در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • محمدامین برقعه‌ای:
  روش Ad-Hoc چیه؟ روش امن نصب برنامه‌های اپل. پولی که ما در «سیبچه» دریافت می‌کنیم مستقیم به اپل پرداخت می‌شه.
محمدامین برقعه‌ای در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
محمدامین برقعه‌ای در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

 • پویا خجسته:
  خیلی وقتا نمی‌تونیم بازخورد مناسبی به مجموعه‌هایی بدیم که براشون کار می‌کنیم چون بیشتر پول رو خرج تقلب (Fraud) کردیم.
  ***
  اولین مدل تقلب، تقلبی هست که توسط آدم‌ها انجام می‌شه. مثلا اینکه تا حالا خودمون سعی کردیم از کد تخفیف بقیه استفاده کنیم. ولی این نوع تقلب زیاد گسترده نیست مگر اینکه افراد این مساله رو تبدیل به کسب‌وکارشون کنند.
  ***
  «اولین باز کردن اپلیکیشن» آماری هست که از طریق SDK به ما اعلام می‌شه و شاخصی هست که از طریق اون می‌تونیم بفهمیم عملکرد هر کدوم از کانال‌هامون در زمینه نصب چی بوده.
  ***
  وقتی اپلیکیشن روی گوشی نصب می‌شه و بعد از مدتی پاک می‌شه ما با استفاده از سرویس‌های Attribution می‌تونیم مخاطب رو دوباره بیاریم توی چرخه استفاده از محصول.
  ***
  ما نباید به یک آژانس سفارش بدیم که اینقدر نصب بیار برای ما با این CPI. حتما کمپین‌تون رو مانیتور کنید. ازشون بخواین گزارش دقیق بدن.
  ***
  نکته مهم دیگه اینکه با سیستم‌های Attribution ایونت تعریف کنید. باید بدونید هر کدوم از ایونت‌ها چه میزان از هدف رو به طور معمول محقق می‌کنند. اگه بیشتر از حد معمول باشه باید شک کنید.
  ***
  از تیم‌های محصول بخواین BI شما رو با سیستم‌های Attribution یکپارچه کنند.
پویا خجسته در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور
پویا خجسته در ششمین رویداد دی‌ام‌تاک / عکاس: مهدی برهمندپور

گزارش تصویری این رویداد رو می‌تونید در سایت شکارچی (مهدی برهمندپور) ببینید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا