گزارش رویداد

در رویداد «وبیناردی» چه گذشت؟

در این پست نکاتی رو که در اولین گردهمایی «وبیناردی» مطرح شده می‌نویسم که برگرفته از این رشته‌توییت خودم هست. محمدرضا فهیمی، مانوئل اوهانجانیانس، علیرضا ابراهیمیان، وحید حجه‌فروش و مجید کثیری سخنرانان رویداد بودند و آرش سروری اجرا رو بر عهده داشت. حسن سیدی، میثم زرگرپور، اشکان بروج و میلاد اسلامی‌زاد در پنل اول با موضوع «وبینار برای کسب‌وکارها» با هم گفتگو کردند و آرش برهمندپور مدیر پنل بود. پنل دوم با موضوع «بازاریابی برای وبینار» با مدیریت مانوئل اوهانجانیانس و با حضور هادی مرادی، محمد سمیعی، سینا شفیع‌زاده، سروش نادری و مارینا اوهانجانیانس برگزار شد.
این رشته‌توییت در حین برگزاری رویداد نوشته شده و ممکنه ایراداتی داشته باشه. ممنون می‌شم اگر اشکالی دیدید، در کامنت‌ها به من اطلاع بدید.

پوستر رویداد وبیناردی
پوستر رویداد وبیناردی

موضوع صحبت محمدرضا فهیمی «وبینار یا ورکشاپ حضوری، مساله اینه» بود.

 • محمدرضا فهیمی:
  محل برگزاری، محدودیت فضا و دسترسی‌ مکان از محدودیت‌های ورکشاپ حضوری هست که وبینار این‌ها رو نداره.
  ***
  عدم دسترسی به آموزش‌های حضوری مشکل خیلی‌ها در ایران هست و این مانعی برای پیشرفت دانش‌پذیران هست. شما می‌تونید با وبینار این مشکل دیگران رو حل کنید.
  ***
  درآمد کسب‌شده از ورکشاپ حضوری بعد از پایانش تموم می‌شه ولی درآمد وبینار بعد از اتمام هم ادامه داره. هرچند فیلم ورکشاپ هم می‌شه فروخت ولی هزینه فیلمبرداری و هزینه رسانه برای توزیع در وبینار حذف می‌شه.
تجربه محمدرضا فهیمی از برگزاری وبینار در ایسمینار
تجربه محمدرضا فهیمی از برگزاری وبینار در ایسمینار

موضوع صحبت مانوئل اوهانجانیانس «چجوری وبینار برگزار کنیم؟» بود.

 • مانوئل اوهانجانیانس:
  چرا باید وبینار برگزار کنیم؟
  ۱. هزینه تمام‌شده این‌جور آموزش خیلی خیلی کمتره.
  ۲. محدودیت جغرافیایی نداره. در روستاها و کوچک‌ترین شهرها می‌شه دسترسی داشت.
  ۳. نیاز به رفت‌وآمد نداره. کاهش ترافیک رو به همراه داره و همچنین سختی رفتن به محل آموزشی یا رویداد رو کم می‌کنه.
  ***
  روند برگزاری وبینار چه مراحلی داره؟
  عنوان و طراحی محتوا، قیمت‌گذاری، بستر ثبت‌نام و مدیریت کاربر، انتخاب نرم‌افزار برگزاری وبینار، اطلاع‌رسانی و جذب مخاطب، استراتژی بازاریابی، اجرای وبینار، فروش فیلم وبینار، پیشبرد فروش فیلم وبینار.
  ***
  قبل از برگزاری وبینار به نکات زیر توجه کنید:
  ۱. حداقل یه ماه زودتر وبینار رو در سایت ثبت کنید.
  ۲. زمان کافی برای اطلاع‌رسانی داشته باشید.
  ۳. محتوا و اقلام تبلیغاتی مناسب تهیه کنید.
  ۴. به موارد فنی توجه کنید.
  ***
  برگزاری راحت وبینار برای شما در پنجشنبه شب یا جمعه دلیل نمی‌شه مخاطب هم راحت باشه. بهتره وبینار رو یکشنبه تا پنجشنبه برگزار کنید.
  ***
  قبل از برگزاری وبینار اول مطمئن باشید که به درد تدریس می‌خورید بعد وبینار برگزار کنید. ببینید واقعا چیزی برای ارائه دارید؟
  ***
  فقط یک یا دوبار در یک موضوع وبینار برگزار کنید و شورش رو درنیارین. قیمت مناسب هم فراموش نشه. می‌تونید از جدول قیمت‌گذاری خود ایسمینار استفاده کنید.
  ***
  یه عنوان جذاب برای وبینار باید نکات زیر رو داشته باشه:
  ۱. کلی و‌ عمومی نباشه
  ۲. کنجکاو‌کننده باشه
  ۳. تعجب‌برانگیز باشه
  ۴. یکم نامتعارف باشه بد نیست
  ۵. ترند خورش ملس باشه
  ۶. سطحش مشخص باشه

 • حسن سیدی:
  ما در ابرآروان به عنوان یک بیزینس B2B کارمون سخته در ارتباط با مخاطب‌مون ولی وبینارهایی که برگزار کردیم باعث شد جلساتی که با کسب‌وکارها داریم کمتر شد و همچنین Leadهای باکیفیت‌تری جذب کردیم.
  ***
  نمی‌شه گفت وبینار جایگزین رویدادهای حضوری هست و هر کدوم کارکرد خودشون رو داره ولی ما در ابرآروان سعی می‌کنیم رویدادها رو گزیده‌تر انتخاب کنیم و بیشتر وبینار برگزار کنیم.
  ***
  انتخاب محتوای تبلیغاتی مناسب و توجه به موضوعات عام‌تر می‌تونه به بهتر برگزارشدن وبینار کمک کنه. نیمی از ۱۵۰۰ نفری که در وبینارهای ابرآروان ثبت‌نام کردند، Lead جدید برای کسب‌وکار ما شدند.

 • میثم زرگرپور:
  وبینار برای «آموزش» می‌تونه خوب باشه ولی برای «معرفی محصول» هنوز هم برگزاری رویداد حضوری ارجحیت داره.
  ***
  برای اینکه بتونید «رشد» کنید و در حوزه کسب‌وکارتون شناخته بشید به صورت رایگان محتوای آموزشی تولید کنید. این محتوا می‌تونه در قالب «وبینار» توزیع بشه و به پرسونال برندینگ شما کمک کنه.

 • اشکان بروج:
  کم بودن وبینار در صنعت گردشگری خیلی بده و هنوز مخاطبین زیادی در این حوزه با «وبینار» آشنایی ندارند. حتی اسمش رو هم نشنیدند.
  ***
  وجهه فرد یا بیزینس در وبینار خیلی برجسته‌تر از پخش زنده هست و محتوایی که تولید می‌شه خیلی ماندگارتره. در وبینار همه «متمرکز» هستند بر موضوع ولی در لایو اینستاگرام به این شکل نیست.

 • میلاد اسلامی‌زاد:
  به نظر من برای یک بیزینس B2C «وبینار» نمی‌تونه زیاد اثرگذار باشه ولی در B2Bها که «آگاهی‌بخشی» در مورد محصول اهمیت بیشتری داره می‌تونید باهاش هزینه‌های آموزش رو‌ کم کنید و Lead بسازید.
  ***
  مقایسه رویدادهای حضوری و وبینار با هم درست نیست و هر کدوم کارکرد خودش رو داره. در بین شیوه‌های E-Learning هم وبینار صرفا یک ابزاره و اصل موضوع، «محتوا» و «تاثیرگذاری» خود فرد است.

موضوع صحبت علیرضا ابراهیمیان «تجربه درآمدزایی از وبینار» بود.

 • علیرضا ابراهیمیان:
  نکات مثبتی که در وبینار «تلگرام‌مارکتینگ» رعایت کردم:
  ۱. محتوای جامع در صفحه وبینار
  ۲. آماده‌سازی محتوا بر اساس تجربه و مطالب تئوریک
  ۳. اطلاع‌رسانی از طریق رسانه شخصی
  ***
  بازاریابی از طریق کانال‌های تلگرام، بازاریابی با کانال‌های ایسمینار، تولید پادکست قبل از شروع وبینار و گفتگو در خصوص تلگرام مارکتینگ (پادکست سفر محتوا) باعث شد آمار ثبت‌نام در وبینار من بالا باشه و در ده روز ۱۰۰ بلیط فروخته شد.
  ***
  فیدبک‌های مثبت برای ادامه راه، ۲۲ درصد فروش کل از ویدیو وبینار، مشاوره به یک کسب‌وکار ایرانی در کانادا نتایج وبینارم با موضوع «تلگرام‌مارکتینگ» بود.
  ***
  در وبینار دوم با موضوع «چگونگی نوشتن محتوای موفق» دو اشتباه عمده داشتم:
  ۱. انتخاب موضوع کلی
  ۲. مشخص نبودن مخاطب هدف
  ***
  افزایش ۳۰ درصدی فروش بلیط، افزایش ۵ درصدی فروش ریالی، ۲۱ درصد فروش کل بعد از پایان وبینار و رضایت ۸۰ درصدی مخاطبان نتایج دومین وبینارم در ایسمینار بود.
  ***
  اگه دوست دارید وبینار برگزار کنید به موارد زیر توجه کنید:
  ۱. اول ارزش ایجاد کنید و بعد به دنبال فروش باشید
  ۲. وبینار همکاران را تحلیل کنید
  ۳. با مطالب صرفا تئوری خداحافظی کنید
  ۴. قبل و بعد از وبینار بازاریابی کنید

موضوع صحبت وحید حجه‌فروش «بخش فرصت برابر:وبینار برای همه» بود. وحید صحبت‌هاش رو با داستانی از جبار باغچه‌بان و تمجید از خدماتش به ناشنوایان شروع کرد.

 • وحید حجه‌فروش:
  جبار باغچه‌بان نه تنها فرصت تحصیل برای دختران رو فراهم کرد بلکه با برگزاری کلاس‌های مختلط فرصت «برابر» برای تحصیل به وجود آورد.
  چند درصدتون فکر می‌کنید سیستم آموزشی ما داره فرصت برابر برای افراد مختلف ایجاد می‌کنه؟
  ***
  اگه باغچه‌بان زنده بود حتما توی هر وبیناری که برگزار می‌کرد امکان آموزش رو برای کسانی که سیما رئیسی در سیستان و بلوچستان می‌شناسه و از تحصیل محرومند فراهم می‌کرد. پسر بینای تهرانی و دختر نابینای بلوچ باید فرصت آموزشی برابر داشته باشند.

 • محمد سمیعی:
  در وبینار مهمترین مساله این هست که بر موضوع مسلط باشید. موضوعاتی مثل تیتر وبینار و توضیحات مهمه. خود تیتر «پرفورمنس‌مارکتینگ» در وبینار من جذاب بود. در توضیحات هم «ساده‌نویسی» در مورد اهمیت وبینارتون مهمه.
  ***
  مهمترین مساله در برگزاری وبینار «نترسیدن» هست. مهم شروع کردنه. بعدا بر اساس فیدبک‌هایی که می‌گیرید اصلاح کنید روند برگزاری وبینارهاتون. در ویدیویی که برای معرفی وبینار درست می‌کنید بگید که این وبینار به درد چه کسانی می‌خوره.

 • هادی مرادی:
  با عنوان «استراتژی محتوا» که قبلا در رویداد در مسیر بازاریابی دیجیتال تقاضا براش ایجاد شده بود وبینار اولم رو برگزار کردم که خیلی جواب داد. «سوشال‌مدیا فقط اینستاگرام‌ نیست» عنوان دومین وبینار من بود که در اون «تجربه عملی» خودم رو در سوشال‌ گفتم.
  ***
  فاصله زمانی برای تبلیغات وبینار در کانال‌های تلگرام و پیج‌های اینستاگرام‌ مهمه. بلیط زودهنگام رو اول برای مخاطب کانال خودم می‌ذارم و بعد در چند روز در کانال‌های دیگه در فواصل مشخص تبلیغ می‌کنم.

 • مارینا اوهانجانیانس:
  بازاریابی محتوایی با استفاده از انتشار مقاله در موضوع وبینار، معرفی وبینار در قالب ویدیو، استفاده از کانال‌های ایسمینار و کانال‌های برگزارکنند، تبلیغات ریتارگتینگ و تبلیغات سوشال از اقدامات بازاریابی ما در ایسمینار هست.

 • سروش نادری:
  اگر موضوعات وبینار‌‌ رو تخصصی‌تر در حوزه کسب‌وکارمون انتخاب کنیم بهتر جواب می‌ده. برگزاری وبینار مخصوصا در حوزه‌های غیردیجیتال می‌تونه خیلی جواب بده. از این راه می‌تونیم با افرادی ارتباط برقرار کنیم که در اکوسیستم نیستند.
  ***
  حجم درآمدمون از وبینار اونقدری نیست که بخوایم براش اینفلوئنسرمارکتینگ کنیم. تنها راهی که ممکنه اینفلوئنسر بتونه به ما کمک کنه این هست که اون فرد در قالب «مسئولیت اجتماعی» وبینارمون رو پروموت کنه.

 • سینا شفیع‌زاده:
  بخش‌بندی مشتریان با استفاده از پرسشنامه می‌تونه بهتون کمک کنه محتوای بهینه برای مخاطب وبینارتون ارائه بدید. بعد از وبینار هم با یک طیف ده‌تایی نظرسنجی کنید در مورد وبینار. این دیتا در وبینارهای بعدی بهتون کمک می‌کنه.

موضوع صحبت مجید کثیری «تجربه برگزاری وبینار در اخبار رسمی» بود.

 • مجید کثیری:
  برگزاری وبینار به ما کمک کرد تا به علاقه‌مندان روابط عمومی در سراسر کشور اطلاع‌رسانی کنیم. در وبینار زمان و مکان کاربران در ارتباط با آن‌ها دیگه موثر نیست و اینکه بدون ماندن در ترافیک و‌ تاخیر می‌آموزند.
  ***
  وبینار حداکثر Engage کردن مخاطب بدون نیاز به جلسه حضوری رو برای ما داشت. open rate ایمیل‌های اطلاع‌رسانی ما برای وبینار بیش از ۵۰ درصد بود.
  ***
  با بازاریابی محتوایی از طریق ابزار وبینار می‌تونید به ترتیب اهداف زیر رو پیگیری کنید:
  اینکه بگید صاحب محصول هستید، مشاورید، متخصص هستید و در نهایت اینکه رهبر بازار هستید.
  ***
  کاربرانی که در وبینار ثبت‌نام می‌کنند (Lead)، کاربرانی که در سایت شما ثبت‌نام می‌کنند (QL)، کاربرانی که درخواست دمو دارند (MQL) و کاربرانی که درخواست پروپوزال دارند (SQL) در چرخه بازاریابی محتوایی وبینار هستند.
آماری که مجید کثیری از وبینارهای «اخبار رسمی» ارایه کرد
آماری که مجید کثیری از وبینارهای «اخبار رسمی» ارایه کرد

من مرتضی چرخ‌زرین هستم، کارشناس بازاریابی محتوایی و دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی فرهنگی. خوشحال می‌شم اگه از طریق اینستاگرام یا توئیتر با هم در ارتباط باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا